W samym sercu pustynnych krajobrazów Jordanii, pośród skalistych wąwozów i czerwonych klifów, kryje się jedno z najbardziej fascynujących miejsc Bliskiego Wschodu – Petra. To starożytne miasto nabatejskie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przyciąga co roku ogromną liczbę turystów z całego świata.
Petra została założona prawdopodobnie już w VI w. p.n.e. przez Nabatejczyków – starożytny lud arabski, który zbudował swoje bogactwo na handlu kadzidłem, przyprawami i jedwabiem. Byli wybitnymi inżynierami, handlowcami i budowniczymi. Położenie miasta na przecięciu głównych szlaków karawanowych sprawiło, że Petra szybko stała się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w regionie. Potęga Nabatejczyków opierała się na kontroli głównych szlaków karawanowych, którymi przemieszczano luksusowe towary – takie jak mirra, kadzidło, przyprawy, jedwab czy złoto – z południowej Arabii aż do wybrzeży Morza Śródziemnego.
Dlatego właśnie Petra była nie tylko politycznym i religijnym centrum, ale też niezwykle ważnym węzłem handlowym, łączącym świat arabski z Rzymem, Egiptem, Mezopotamią i Indiami.
Architektoniczne arcydzieło
Największy rozkwit Petry przypada na I wiek n.e., kiedy to Nabatejczycy wznieśli monumentalne budowle wykute w czerwonej skale piaskowca. W 106 r. n.e. miasto zostało włączone do Imperium Rzymskiego, a później, po trzęsieniu ziemi w IV w., zaczęło stopniowo podupadać. Ostatecznie Petra została opuszczona i popadła w zapomnienie. Przez wieki pozostawała znana tylko lokalnym Beduinom. Dla świata zachodniego została „odkryta” ponownie dopiero w 1812 roku przez szwajcarskiego podróżnika Johanna Ludwiga Burckhardta, który – przebrany za arabskiego pielgrzyma – dotarł do tego legendarnego miejsca.
Symbol Jordanii i kultury arabskiej
Dziś Petra to narodowy symbol Jordanii – widnieje na banknotach, dokumentach turystycznych i w materiałach promujących kraj. Co roku odwiedzają ją turyści z całego świata. Największe wrażenie na odwiedzających robi sposób, w jaki Petra została zbudowana – ogromne fasady grobowców, świątyń i pałaców wyrzeźbione są bezpośrednio w różowo-czerwonych skałach. To właśnie od koloru piaskowca miasto zyskało przydomek „różowego miasta”.
Najbardziej rozpoznawalną budowlą jest Skarbiec (Al-Khazneh), wzniesiony w I w. n.e., który w rzeczywistości był królewskim grobowcem. Inne imponujące obiekty to m.in.:
- Monaster (Ad-Deir) – monumentalna świątynia położona na szczycie stromego wzgórza,
- Ulica Fasad – ciąg grobowców o rzeźbionych frontach,
- Teatr rzymski – świadectwo wpływów Imperium Rzymskiego,
- Grobowiec Urny i tzw. Pałac Córki Faraona – pełne symboliki miejsca pochówku elity nabatejskiej.
Petra wielokrotnie pojawiała się w popkulturze – m.in. jako tło dla scen w filmie Indiana Jones i Ostatnia Krucjata czy Transformers: Zemsta upadłych. Petra to miejsce, które zachwyca nie tylko swoim pięknem, ale też głębią historyczną i kulturową. Dla każdego, kto interesuje się światem arabskim, to punkt obowiązkowy na mapie – świadectwo dawnej potęgi, geniuszu i dziedzictwa kultury Bliskiego Wschodu.