Hadżdż, czyli pielgrzymka do Mekki, to jeden z pięciu filarów islamu. Wraz z wyznaniem wiary, modlitwą pięć razy dziennie, jałmużną i postem w czasie ramadanu, hadżdż stanowi podstawę wiary każdego muzułmanina. Wszyscy dorośli wyznawcy islamu (o ile pozwalają im na to zdrowie i finanse) mają obowiązek przynajmniej raz w życiu udać się na pielgrzymkę do Wielkiego Meczetu znajdującego się w Mekce – mieście położonym na zachodzie Arabii Saudyjskiej. Jest to miejsce szczególne, gdyż to właśnie Mekka uznawana jest za miejsce narodzenia proroka Mahometa.
Kiedy odbywa się hadżdż?
Datę pielgrzymki wyznacza muzułmański kalendarz księżycowy – hadżdż odbywa się raz w roku, w dwunastym miesiącu kalendarza muzułmańskiego, zul-hidżdża. Daty święta są ruchome, a sama pielgrzymka trwa około 5-6 dni. W 2024r. pielgrzymka do Mekki odbędzie się w dniach 14-19 czerwca.
Mekka – centrum muzułmańskiego świata
W centrum Wielkiego Meczetu znajduje się Al-Kaba, czyli świątynia w kształcie sześcianu, w środku której wmurowany jest czarny kamień. To właśnie w stronę Al-Kaby skierowani są muzułmanie w trakcie codziennych modlitw. Według muzułmanów Al-Kaba stanowi centrum wszechświata. Po przekroczeniu progu Wielkiego Meczetu, pielgrzymi dokonują ablucji i ubrani w białe, rytualne szaty okrążają Al-Kabę siedmiokrotnie, w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Pielgrzymka do Mekki składa się z wielu rytuałów – muzułmanie wierzą, że rytuały te ustanowił Mohamet w ostatnim roku swojego życia. Są to między innymi bieganie między pagórkami as-Safa i al-Marwa, podróż na wzgórze Arafat, czy „kamienowanie szatana”. Na koniec pielgrzymki składana zostaje ofiara z jagniąt, krów lub owiec, a mięso rozdawane jest ubogim. Mężczyźni kończąc pielgrzymkę golą włosy, natomiast kobiety mogą jedynie podciąć końcówki.
Wyprawa na pielgrzymkę wiąże się z wieloma przygotowaniami – jest to bardzo duży wydatek finansowy, a wierni oszczędzają niekiedy środki na hadżdż przez wiele lat. Dodatkowo muszą również postarać się o specjalną wizę do Arabii Saudyjskiej. Osoby, które odbyły obowiązkową pielgrzymkę nazywane są hadżdżi – tacy wierni darzeni są szczególnym szacunkiem.